Starostlivosť o obuv

1. Ako odstrániť "zápach" z tenisiek


Nepríjemný zápach v teniskách je spôsobený prítomnosťou húb a baktérií žijúcich vo vnútri tenisiek z potu a odumretej kože. Keďže baktérie obľubujú vlhké a teplé prostredie, preto je pre nich teniska perfektné prostredie.
Baktérie môžu priespieť aj k problémom s atletickou nohou alebo hubových zápalov.
Tieto riziká môžete značne znížiť tak, že po každom použití tenisky vyvetráte a necháte vyschnúť alebo použijete antihubové spreje. Keďže huby a baktérie majú radi organický odpad, budú sa snažiť v teniskách udržať. Z času načas je dobré tenisky vyprať, aby sme zbavili tenisky mastnoty a kožných častíc. Taktiež sa zbavíte špiny zo všetkých aj tých najmenších pórov a trhlín zo sieťoviny a tlmenia tenisky. Pranie tenisiek odporúčame v rukách v teplej, ale nie horúcej vode s neagresívnym saponátom alebo mydlom, alebo s prípravkom na to určeným.
Vaše tenisky to nepoškodí a budú ako nové.

tenisky nechajte vyschnúť buď na priamom slnku alebo pri izbovej teplote. Do tenisiek jemne pokrčte odmotaný toaletný papier a vložte do tenisiek aspoň na 20minút, ten pozberá vlhkosť z vnútra tenisky a potom ho vyberte a nechajte ich vyschnúť.

2. Ako odstrániť "prach" z bežeckej obuvi


Je všeobecne známe, že bledé alebo biele tenisky sú náchylné na čistotu a udržať ich biele stojí často krát nemalé úsilie.

Prachu sa však nevyhneme nikde a jediné ako sa ho dá zbaviť je tenisky raz za čas oprať.

Tenisky perte ručne, podľa popisu v bode 1. 🙂

3. Ako odstrániť "blato" z bežeckej obuvi


Či je sucho, mokro, blato, beh vás väčšinou neodradí v akomkoľvek počasí.

Povrchová špina a zaschnuté blato sa dá odstrániť tak, že blato necháte uschnúť alebo ho očistíte s navlhčenou hubkou s čistou vodou. Ak sa vám tenisky nepodarí ani takto očistiť, vyperte ich ručne v teplej vode s pridaním malého množstva saponátu.

4. Ako predĺžiť životnosť tenisiek


Obuv je najzaťažeňovanejšou časťou nášho odevu a každá obuv má svoju životnosť. Či bude životnosť vašej obuvi kratšia alebo dlhšia ovplyvňuje viacero faktorov.

Čo môže tenisky rýchlejšie opotrebovať je napríklad nosenie bežeckých tenisiek počas celého dňa a čo je ešte horšie ich nosenie deň za dňom pričom tenisky nestriedate s inou obuvou.

Technika čistenia môže životnosť taktiež značne skrátiť. preto nepoužívame na čistenie agresívne pracie prostriedky, ale radšej zaivestujme pár eur do pracích prostriedkov určených na čistenie obuvi.

Naopak sa však životnosť tenisiek skracuje aj v prípadne ak nechávame tenisky dlho bez čistenia.

Tak ako sa my staráme o našu kondíciu, mali by sme sa starať a o kondíciu našej obuvi pri športovaní, aby nám vydržala čoraz dlhšie.