Zimná sezóna skončila


06. 05. 2024
ZIMNÁ SEZÓNA SKONČILA
Zimná sezóna, ktorá nás posledné mesiace obklopovala je oficiálne ukončená.
Preto sme sa rozhodli porozprávať s vášnivým lyžiarom a nadšencom dobrodružstva, Andrejom Dobríkom, aby sme si spoločne zaspomínali a zrekapitulovali túto sezónu.
Prezradil nám svoje pocity, výzvy,  očakávania a priblížil nám ako sa mení svet lyžovania. Ak táto téma zaujíma aj vás určite čítajte až do konca.
foto-slider
Ako by si opísal ten nezameniteľný pocit, keď prvý krát počas sezóny vystúpiš na svah a zrazu sa ocitneš v úplnom tichu zimy?
Zabudnutie na každodenné starosti a uzavretie sa do vlastného sveta, v kombinácii s horským vzduchom, len máločo sa tomu vyrovná. Na druhej strane je prvý deň na lyžiach vždy kombinácia nadšenia a stresu že som všetko cez leto zabudol a to aj napriek tomu že lyžujem od dvoch rokov. Po prvom oblúku ale radosť a nadšenie prevalcuje stres a znovu človek cíti prepojenie s horami a prírodou na ktoré sa tak celý rok tešil.
Lyžovanie prináša okrem zábavy aj výzvy. Akú najnečakanejšiu prekážku si kedy na svahu prekonal a čo ťa to naučilo?
Hory sú nepredvídateľné a treba mať pred nimi rešpekt, ten ale pribúda s vekom a práve na tých začiatkoch sa človek cíti že môže všetko aj keď pravdou je opak. Nebol som výnimkou a keď sme začínali jazdiť voľný terén a žľaby tak  práve v jednom žľabe, ktorý som nepoznal, som sa zasekol. Podo mnou nepriechodný spád a hore ľadový povrch. Našťastie sa mi podarilo sa bezpečne vyzuť a pretraverzovať ponad tento spád na vedľajší, už priechodný žľab. Od vtedy sa vždy púšťam do terénu až po aspoň základnej obhliadke, ktorou sa viem vyhnúť takýmto chybám.
foto-slider
Svet lyžovania sa neustále mení a inovuje. Aké nové technologické vylepšenia vo svete lyžovania ťa najviac nadchli a ako si myslíš, že budú ovplyvňovať budúcnosť tohto športu?
Najväčší pokrok vidím v dvoch kategóriách a to sú lyžiarske viazania a oblečenie do hôr. Ak má človek obmedzený priestor na výbavu a nechce na hory nosiť niekoľko párov lyží aby sa nastavil na každé podmienky, tak musím urobiť kompromis a zvoliť si niečo v strede. Osobne síce mám viac lyží ako mi treba ale ak už som na svahu tak nechcem po každej jazde chodiť do auta. A ešte ak chcem v ten deň aj vyšlapať nejakú zónu na pásoch tak nemôžem zvoliť zjazdárske viazanie. Pred niekoľkými rokmi toto všetko znamenalo ťažké viazania, ktoré síce boli odolné a dalo sa na nich aj šlapať, ale za cenu niekoľkých kíl naviac, čo sa síce nezdá veľa ale tá váha sa pripomenie už len pri krátkych túrach. Dnes sa technológia takýchto hybridných  viazaní posunula na úplne inú úroveň a napríklad model na ktorom jazdím ja má plne zjazdové schopnosti s vysokým DIN číslom a keď chcem šlapať tak viem špičku viazania odpojiť a dať si ju do batoha, kde tá váha pôsobí oveľa menej. Oblečenie na hory je druhou kategóriou, ktorú za tie roky oceňujem viac a viac, hlavne čo sa týka spodných vrstiev. S počasím, ktoré sa na horách vie vystriedať aj niekoľko krát za deň je spodná vrstva neskutočne dôležitá. Kombinácia dýchateľnosti a zateplenia je na nezaplatenie, práve aj pri produktoch X-BIONIC.
Keď sa pozrieme na všetky možnosti lyžovania, od klasických stredísk až po backcountry, ktorý druh lyžovania ti najviac rezonuje a prečo, Ako sa líši tvoje oblečenie a príprava v závislosti od toho, kde sa chystáš lyžovať?
Ja som sa presunul od závodného lyžovania do freeridu, lebo ma ťahala voľnosť výberu a náročnosť v inom aspekte lyžovania. Počas tréningov a pretekov sa veľmi oblečenie neriešilo, lebo ak bolo zlé počasie všetci sme sa schovali do bufetu a preteková jazda trvala len chvíľu, takže v tenkých pretekárskych kombinézach to už človek vedel vydržať. S presunom do freeridu sa všetko zmenilo, väčšinou sa do freeridu ide na celý deň, v prípade dlhších trás aj na viac dní, bez možnosti schovania sa do bufetu. Preto dobré oblečenie je základ, Naučiť sa správne vrstviť, mať na sebe veci ktoré sú pohodlné a kvalitne, a radšej si zobrať toho viac pretože hory vedia prekvapiť.
foto-slider
foto-slider

Sledujte náš Instagram a Facebook a buďte o všetkom včas informovaní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ ZAUJÍMAŤ